Året der gik – mundtlig beretning

”Uden jeres store indsats var vi ikke kommet så langt.” Der lød en stor tak til foreningens frivillige i den mundtlige beretning på repræsentantskabsmødet i weekenden.

I weekenden var 85 frivillige samlet til repræsentantskabsmøde.

I den mundtlige beretning fra formandskabet og ledelsen lød der især et stort tak til alle foreningens frivillige for deres indsats i forbindelse med nyorienteringen af foreningen:

”For et år siden sagde vi farvel til navnet PTU og velkommen til vores to nye foreninger, UlykkesPatientForeningen og PolioForeningen. Herefter startede arbejdet med at virkeliggøre vores nye foreninger. Fra at snakke og drømme gik vi i gang med det konkrete arbejde, og den 9. marts i år gik vi i luften ved en intern lancering.

Det er et arbejde, som I alle har været inddraget i, og det er jeg og det øvrige formandskab jer meget taknemmelige for. Uden jeres store indsats, var vi ikke kommet så langt. Det er en tak, som I også gerne må tage med ud i kredsene, for det er virkelig en stor indsats, som alle har bidraget til.”

Læs den mundtlige beretning (pdf)